اهداف و برنامه ها


هدـف زيبــا سـازي : فراهم آوردن محيطي است كه همگي ما در آن احساس لذت كنيم . چهره شهر با رفع نازيبائيها اصلاح و با رعايت قوانين و مقررات شكل واقعي خود را پس از گذشت مدتي باز مي يابد . همچنين نيازهاي فيزيكي و رواني شهروندان و اعضاء اين خانواده بزرگ با ايجاد و گسترش فضاهاي شهري و بكارگيري مبلمان مناسب بر طرف مي گردد .

 علاوه بر تمام اين ها ارتقاء كيفيت محيط شهري به كاهش چشمگير بزهكاريهاي اجتماعي كمك فراواني كرده و مشاركت مردم را تمامي فعاليتهاي اجتماعي بيشتر مي كند .

 داشتن شهري زيبا و محيطي سالم حق فرزندان ماست كه اكنون از ما تنها توقع درست تصميم گرفتن را دارند . فراموش نكنيم كه ما شهرمان را از پدرانمان به ارث نبرده ايم بلكه آن را از فرزندانمان قرض گرفته ايم  .

 سازمان برای نیل به فعالیتهای مذکور با رعایت مقررات مربوطه اقدام به اجرای موضوعات و ظایف ذیـل می نماید :

 الف :تهیه طرح جامع زیباسازی وبهسازی محیط شهری شهر اهواز

ب :ایجاد چشم انداز مطلوب از طریق زیباسای به طرق زیر:

- تهیه طرحهای لازم جهت بهسازی ، مناسب سازی و هماهنگ با برنامه ها و طرحهای شهری .

- زیباسازی محیط پارکها و فضا ها و باعهای عمومی مانند رنگ آمیزی و تزئین و گل آرائی .

- ساماندهی و طراحی معابر درپارکها و فضا ها و باغهای عمومی

-  آرایش و رنگ آمیزی و پیرایش جداول درمعابر و پارکهای عمومی

-  طراحی و ساخت تندیس ها و یادمانها در میادین و پارکها درجهت تعظیم ارزشها و شعائرمذهبی ، فرهنگی و ملی و همچنین درجهت تقریب حس زیبائی شناسی در شهر وندان با رعایت مقررات مربوط.

- طراحی و جانمائی و احداث نمازخانه درپارکها ، باغهای عمومی و میادین عمومی و کمربندی های شهری .

 -  طراحی و ساخت و ساز و نصب و بهسازی و بازسازی و نوسازی ایستگاههای اتوبوس با هدف تأمین رفاه مسافرین و شهروندان ضمن اهتمام کافی درزیبائی و هماهنگی آنها با محیط .

- طراحی و احداث سرویس های عمومی و بهداشتی درپارکها ، معابر ، میادین ونگهداری و تجهیز دربهترین وجه ممکن .

- طراحی و ساماندهی میادین عمومی  پارکها و معابر و بلوارها از طریق اصلاح دسترسی ها برای معلولین ، تکمیل و اصلاح مبلمان شهری ، بهبود روشنائی  تهیه وسایل رفاهی نظیر آبخوری ها ، زباله دانها میزهای پذیرائی ، محل های خوراک پزی ، تجهیز سکوهای استراحت و غیره .

- نظارت بر طراحی و اجرای روشنائی و ساماندهی آن درمیادین و پارکها و معابر عمومی .

- تهیه طرح جامع روشنائی و نورپردازی فضاها ، عناصر و نمادهای شهری و همچنین طراحی و اجرای فواره ها ، آب نماها و نورپردازی آن و نظارت برنورپردازی اماکن عمومی شهر درجهت زیباسازی فضاها.

-  طراحی و اجرای طرحهای مبلمان شهری و انجام کلیه فعالیتهای ساماندهی در راستای اهداف سازمان .

- طراحی ، جانمائی ، ساخت کیوسکها و پانل های متحرک و قابل نصب موقت در معابر ، میادین ، پارکها و واگذاری آنها صرفاً درقالب اجاره محدود به زمان و یا محدود به مناسبتهای مشخص نظیر برگزاری هفته های مختلف .

 

 - تهیه دستورالعمل جهت طاق و نصرت و چراغانی و رنگ آمیزی در سطح شهرتوسط بخش عمومی و خصوصی و نظارت بر اجرای کامل آن .

- تهیه دستورالعمل و نظارت درطراحی و اجراء نقاشی و رنگ آمیزی ، الصاق آگهی بر در و دیوار شهر با رعایت مقررات مربوطه .

-  تهیه دستورالعمل و سیاست گذاری مناسب درجهت جلب مشارکت بخش خصوصی و عمومی مردم در جهت زیباسازی شهر با تدوین و انتشار دستورالعمل ها و پیشنهادها.

- تشویق بخش خصوصی برای راه اندازی موسسات شستشو و رنگ آمیزی نمای ساختمان های مشرف به معابر و کمک به تشکیل آنها.

- تدوین مقررات مربوط به پاکسازی و شستشوی نماها و شیشه های ساختمانها و تأسیسات و ابنیه های شهری و نظارت بر اجرای آن پس از تصویب درشورای شهر.

 پ :ایجاد نظم و هماهنگی در نحوه و اجرای تبلیغات و تابلوهای شهری از طریق :

- تهیه و اجراء مقررات مربوط به نوشتن مطالب و یا الصاق هرنوع نوشته و آگهی و تابلو برروی دیوارهای شهر با رعایت مقررات مربوط و موضوع انتشار آن برای اطلاع عمومی و نظارت بر اجراء آن پس از اخذ مصوبه شورای اسلامی شهر.

- ساماندهی تابلوهای خدماتی و تبلیغاتی اعم از پزشکی ، تجاری و غیره درسطح شهر.

- طراحی و تهیه علائم و تابلوها و پانل های راهنمائی مورد نیاز درسطح شهر و همچنینن نصب و نگهداری و ترمیم و تنظیف آنها.

-  طراحی و تهیه و نصب تابلوها ، پانل ها و ماکت های تبلیغاتی درسطح شهر جهت واگذاری به بخش عمومی و خصوص با رعایت ضوابط و مقررات ذیربط درقالب قرار داد.

ت:تدوین آئین نامه نامگذاری معابر ، میادین ، خیابانها ، کوچه ها و کوی درحوزه شهری و همینطور تغییرنام آنها درراستای توصیه های شورای عالی انقلاب فرهنگی و دیگر مقررات مربوط به آن و اجرای آن پس از اخذ مصوبه ( موضوع بند 24 ماده 55 قانون شهرداریها(

هـ : تهیه نقشه راهنمای کامل و بهنگام شهر که درآن فواصل به کیلومتر و جای اماکن با درج نشانه ها به همراه کلید راهنمای استفاده از نقشه ، مشخص شده باشد و تکثیر و در اختیار شهروندان و مسافرین قراردادن آن .

 ث :پلاک کوبی اماکن و منازل و معابر و درختان واقع درسطح شهر( معابرو پارکها(

 -  برنامه ریزی و هماهنگی با آموزش و پرورش جهت برگزاری کلاس های آموزشی برای مقاطع مختلف تحصیلی با پیشنهاد طرح درسهای مختلف .

- هماهنگی با صدا و سیما جهت تهیه و اجراء برنامه های رادیوئی و تلویزیونی اعم از کفتگو ، انیمیشن ، تئاتر، قیلم تلویزیونی و یا سینمائی .

-  انتشار پوسترها و بولتنهای راهنمائی کننده و آموزشی برای گروههای سنی مختلف .

-  ایجاد فضا های آموزشی و عملی  درپارکها برای کودکان و نوجوانان به منظور فراهم آوردن زمینه بهره برداری برای موسسات و اشخاص ذیربط نظیر آمفی تئاتر و....

-  تشویق موسسات ذیربط جهت اجراء برنامه ها و مسابقات فرهنگی ، هنری تشویقی برای عابران و بازدیدکنندگان درفضاهای متعلق به شهرداری و تشریک مساعی با آنها در جهت برگزاری نمایشگاهها با آنها.   

ج : تعیین میادین و اماکن و تجهیز آنها برای برگزاری روز بازارهای مختلف ( مثل جمعه بازار ، کتاب ) و غیره .

چ : ایجاد مراکز و محلهائی به منظور پرکردن مطلوب اوقات فراغت گروههای سنی مختلف درپارکها و میادین و اماکن عمومی متعلق به شهرداری و استفاده بهینه از آنها به طریق زیر:

– ایجاد و تجهیز و نگهداری بخشی از پارکها و اماکن عمومی و خانه های محله به وسایل بازی کودکان و سرگرمیهای تفریحی و بازیهای فکری و بدنی به جهت شکوفائی استعدادهای کودکان ، نوجوانان و گروهای سنی مختلف .

2 /ط – ایجاد و تجهیز و نگهداری محلهائی در پارکها ، باغها و اماکن عمومی جهت نمایش فیلم های کارتونی و تئاترهای عروسکی .

– ایجاد و تجهیز پارکهای عمومی به مجموعه هائی نظیر شهربازی ، دوچرخه سواری ، تفریحی ، اسکیت تفریحی ، اتومبیلرانی تفریحی کودکان ، قایقرانی تفریحی و  نظائر آن با رعایت ضوابط و مقررات و رعایت کلیه اصول ایمنی .

– تجهیز پارکهای عمومی به تالار ، سالن ، آمفی تئاتر برای برگزاری نمایشگاهها ، جشنواره ها ، از طریق واگذاری آنها بدون انتقال قطعی قراردادهای مصوب شورای اسلامی شهر.

– تجهیز پارکها به میزهای بازی ، بازیهای کامپیوتری ، زمین های ورزشی و نظایر آن جهت بهره برداری غیرحرفه ای توسط مردم ، به منظور افزایش رفاه و استفاده بهتراز پارکها و فضا های عمومی .

– احداث تالار شهر برای برگزاری مراسم عمومی شهر و تجهیز و نگهداری و اداره آن  .

– تخصیص برخی از پارکها و بوستانهای عمومی به تفریحگاه های ویژه نظیر باغ پرندگان ، باغ گلها و به منظور فزایش بهره دهی این فضا ها